به گزارش خبرنگارحوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ برای سرو یک وعده غذای دریایی خوشمزه در قلب کوهستان های زاگرس و کباب کردن قزل آلاهای پرورش یافته از آب های رودخانه تنگیور در روزهای سرد زمستان ، به روستای پلنگان واقع در شهر کامیاران استان کردستان سفر کنید.

منطقه ای که نه تنها در فصل بهار و تابستان زیبایی های طبیعی منحصر به فرد و جذابی دارد ، بلکه در فصل زمستان و پاییز هم دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیاری است.

روستای پلنگان در کردستان ، نگین گردشگری روستایی در غرب کشور به شمار می رود که معماری خاص و جاذبه های طبیعی آن ، منجر به آن شده است که این روستا ، روستای هدف گردشگری نام بگیرد.

عمده محصولات تولیدی اهالی روستا گندم ، جو و مواد لبنی است. در فصول سرد سال که فعالیت های کاری کاهش پیدا می کند ، مردم ساکن آن بازی های جالب و در نوع خود منحصر به فردی را انجام میدهند که هر گردشگری میتوانند با یادگیری آن ها بخش عمده ای از اوقات فراغتش را به خوبی سپری کند. اسب سواری، گرزبازی، قل قلان و چاک چاک از بازیهای محلی پالنگان است.

آب رودخانه تنگیور از بیست چشمه جوشان تامین می شود که این امر باعث شده تا آب این رود بسیار خوشگوار شود. همچنین آبشارهای ایجاد شده به وسیله چشمه های مختلف بخشی از جلوه های زیبای خلقت خداوند را به معرض نمایش گذاشته است.

این ناحیه از مراکز مهم استان کردستان در دوره سلجوقی به بعد بوده است و قلعه پالنگان که مجاور روستا و در بالای کوه قرار دارد بیانگر این مطلب است. با توجه به بقایای مساجد، منازل قدیمی و باغ های زیبای این روستا به نظر می‌رسد که شالوده اصلی آن به دوره سامانی بازمی‌گردد.