به گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ هر سال مرکز، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مشاوره‌ی نیروی انسانی، شاخص کیفیت زندگی خود را منتشر می‌کند، که نگاهی است به بهترین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی.

این رتبه‌بندی یکی از جامع‌ترین رده‌بندی‌ها در این زمینه است و براساس گزارش مرکز، هر ساله برای کمک به شرکت‌های چندملیتی و دیگرکارفرمایان انجام می‌شود تا هنگامی که کارمندان‌شان را به ماموریت‌های بین‌المللی می‌فرستند، پاداش و مزایای منصفانه‌ای به آنها بدهند.

مرکز با بررسی ۴۵۰ شهر در سراسر دنیا، معیارهای زیر را در نظر گرفته‌است تا بر اساس آنها تشخیص دهد که بهترین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی کدام‌ها هستند :

محیط سیاسی و اجتماعی(ثبات سیاسی، جرم و جنایت، اجرای قانون)
محیط اقتصادی(قواعد مبادله‌ی ارز، خدمات بانکداری)
محیط اجتماعی فرهنگی(دسترس‌پذیر بودن رسانه و سانسور، محدودیت آزادی فردی)
ملاحظات درمانی و بهداشتی(منابع و خدمات درمانی، بیماری‌های عفونی، فاضلاب شهری، دفع زباله، آلودگی هوا)
مدارس و تحصیل(استانداردهاو دسترس‌پذیر بودن مدارس بین‌المللی)
خدمات عمومی و حمل‌و‌نقل(برق، آب، حمل‌ونقل عمومی، تراکم ترافیک)
مراکز تفریحی(رستوران‌ها، تأتر‌ها، سینماها، وزرشگاه‌ها، و مراکز سرگرمی)
کالاهای مصرفی(دسترس‌پذیری خوراکی/ کالاهای مصرفی روزمره، ماشین‌ها)
مسکن(مسکن استیجاری، وسایل خانه، مبلمان، خدمات نگه‌داری)
محیط طبیعی(آب وهوا، سابقه‌ی بلایای طبیعی)

مرکز ۲۳۰ کشور را فهرست کرده‌است و بیزینس‌اینسایدر نگاهی به ۲۳ بهترین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی داشته‌است. و نه، نیویورک و لندن در این فهرست نیستند.

23. مونترال، کانادا– این شهر یکی از ۵ شهر کانادا است که در رتبه‌بندی‌های کلی قرار گرفته‌است. این شهر فرانسوی زبان به عنوان مرکز تجارت، تامین مالی، و فناوری شناخته شده‌است.

۲۲. (رتبه‌ی مشترک). پرت، استرالیا– استرالیا در سراسر دنیا جز کشورهایی است که بالاترین کیفیت زندگی را دارد. این شهر استرالیای غربی تعدادی از زیباترین سواحل این کشور را در خود جای داده‌است، و نرخ بی‌کاری در نواحی داخلی آن به شدت پایین و معادل ۴.۱ درصد است.

۲۲. (رتبه‌ی مشترک) بروکسل، بلژیک– این شهر که مرکز سیاسی اروپا است، بی‌نهایت امن و تمیز است و تعداد زیادی موزه، پارک ملی، و رستوران‌های گران‌قیمت دارد.

۲۰. (رتبه‌ی مشترک). استکهلم، سوئد– این پایتخت، به خاطر توازن بین کار، زندگی، امنیت، و مسائل زیست‌محیطی یکی از بهترین مکان‌ها از لحاظ کیفیت خوب زندگی قلمداد می‌شود.

۱۹. (رتبه‌ی مشترک). لوکزامبورگ– این کشور بسیار کوچمک اروپایی، که با بلژیک، فرانسه، و آلمان هم‌مرز است، بی‌نهایت ثروتمند است و جرائم خشن در آن به شدت کم است. برخی از ثروتمندترین آدم‌های دنیا پول‌شان را در بانک‌های این شهر-کشور زیبا می‌گذارند، و علت آن قوانین دارایی‌های محرمانه است.